Kirk Session

balcony-forwardchancel-rear1Session Clerk  Mr Stuart Robertson.

Assistant Session Clerk Mr Alan Gallacher.

As part of the Terms of Union, it was agreed that the Kirk Session of Greenock Westburn Church should operate under the Unitary Constitution.

A Committee structure is in place to cover the different areas of responsibility. Convenors of the various Committees are listed on the ‘Office Bearers and Convenors’ page

Working in teams, Elders are appointed to cover geographic Districts and are responsible for ensuring that the Congregation is given pastoral care.

The composition of the Teams are as follows:-

District Number 1

Central Mrs J. Dempster
Mr J. Williamson
Mr M,McKerlie

District Number 2

Nelson St. Miss E. Irvine
Part South St Miss S. Tait
Part Newton St Mr A. Munro

District Number 3

Part South St Mrs E. Smith
Denholm St Mrs S. Hendry
Part Finnart St Mrs E. Robertson
Fox St Mr. S. Hutton

District Number 4

Part Newton St Mr J. Cumming
Part Campbell St Mrs M. McCracken
Part Forsyth St Mrs J. McGhie
Mrs A. Tait

District Number 5

Part Finnart St Mr B Lindsay
Part Brisbane St etc Dr J. Paul
Mrs A Skedd
Mr I Ferdinand

District Number 6

Ardgowan St Mr N. Cook
Part Brisbane St Miss C. McKinnon
Mr H. Thomlinson
Mrs A. Wright

District Number 7

Union St Mr J. Munro
Part Brougham St Mrs P. Robertson
Eldon St Mr C. Snoddy
Part Esplanade Mr C. Lindsay
Mr G. McCracken

District No 8

Part Newark Street Miss M. Dempsey
Part Eldon Street Mrs H. Maclean
Bentick Street Mr.L. McNeill
Wellbeck Street Mrs I. McKenzie
Wood Street etc

District No 9

Battery Park Ave & Drive Mr J. Bell
Lyle Road etc Mrs A. Seggie
Part Newark St. Mr J. Murray
Part Esplanade

District No 10

Gourock East Mr G. Anderson
Mrs M. Anderson
Miss H. Munro
Mr J. Craig

District No 11

Gourock West Miss M. Crawford
Mrs R. Gillies
Mr. A. Borland

District No 12

Larkfield Miss A. McCrae
Braeside Mr I. McDonald
Fancy Farm etc Mr D. Pinkerton

District No 13

Grieve Rd.Skye St. Mrs C. Barbour
Iona St. etc Mr D. Burnie
Part Old Inverkip Rd Mrs C Webster
Gateside etc

District No 14

Pennyfern Mr J. Barbour
Part Old Inverkip Rd. Mrs J. Cameron
Old Largs Rd Mrs W. Leslie
Brachelston St.

District No 15

Dunlop St. Area Mrs M. Barnett
Ms Ms J. Lindsay
Mr J. Spence

District No. 16

Murdieston St. Mr W. Dempster
Mount Pleasant St. Mrs M. McQuat
Part Dempster St. Mr. R. Martin
Off Cornhaddock

District No 17

Trafalgar St. Mrs S. Currie
Regent St. Mrs M. Millar
Hope St. Bank St. Mr R. Seggie
Part Wellington St.

District No 18

Orangefield to Sir Michael St. etc Mr. S. Robertson
Mr. D. Scott
Mr A. Swan

District No 19

Greenock East Mr F. McCallister
Port Glasgow Mr I. Kane
Mr W. Malcolm

District No 20

Inverkip Mrs L. Cairns
Weymess Bay Mrs M. Mitchell
Largs etc. Mr H. Thomlinson

District No 21

Postal Mr. V. Gillies

District No 22

Care Homes Mr. W. Dempster